Jak je na tom s hazardem Španělsko?

Na začátek malá zajímavost: věděli jste, že Španělé prosází měsíčně až 15 % svých příjmů (dohromady asi 50 miliard korun ročně), což z nich činí jedny z největších gamblerů na světě? Španělé rádi sází víceméně na cokoliv – loterie, fotbal, dostihy, vyberte si. Zároveň jsou také vášniví hráči automatů a návštěvníci casin. Velmi uvolněný životní styl Španělů, jejich slunné pláže a skvělé jídlo a pití dělá ze země doslova hazardní ráj. A dnes se podíváme na co všechno zde můžete narazit.

Kamenná casina, rulety a online

Ve Španělsku se nachází dohromady zhruba 20 opravdu velkých a kvalitních casin včetně jednoho umístěného na Gibraltaru, které je územím Spojeného království. V těchto domech hazardu se můžete oddat různým druhům rulety nebo oblíbeným karetním hrám jako poker nebo blackjack. Je zde ale také možné narazit na místní oblíbené hry jako je punto y banca (baccarat) nebo chemin de fer. Velmi rozšířené jsou také automaty a privátní herní místnosti.

Při vstupu je běžně požadováno vstupné a požadovány pasy, které často slouží k identifikaci profesionálních gamblerů. Většina španělských casin je otevřena od pozdního odpoledne až do brzkých ranních hodin. Dress code je většinou smart casual jako v jiných podobných casinech.

V otázce online sázení je v platnosti zákon o sázení, který upravuje podmínky pro sázení na mobilních zařízení, internetu, televizi, ale také pro kamenná casina. Tento zákon se tak snaží nastolit jednotná pravidla pro provozování hazardu, která donedávna neexistovala.

Jednotlivé španělské regiony mají velkou míru autonomie, a tak platily regionální rozdíly v legislativě týkající se hazardu. Zajímavá je ale situace s live sázením a bingem, které nejsou v zákonu obsaženy, a tak některé komunity především v Madridu fungují v této legislativní mezeře v zákonu.

Ve Španělsku je nyní možné vykonávat hazardní činnost pouze s platnou licencí od místního úřadu pro regulaci hazardu. Ta dané operátory zavazuje k vykazování činnosti a placení daní, a to dokonce i retrospektivně z doby před ustanovením zákona.

Možnost regulace

Na Španělsko velmi tvrdě v minulosti dopadla ekonomická krize a zdá se, že současná krize spojená s pandemií covidu-19 bude neméně závažná. V současné době stojí Španělsko před možností volby. Sázkový průmysl je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejícím odvětvím ve Španělsku, a to především v oblasti online sázení, které během současné krize rapidně roste.

Země tak může přistoupit ještě k větší regulaci, nebo naopak být mnohem liberálnější, co se týče velmi lukrativního průmyslu. V nedávné době místní regulační úřady zařadily gambling mezi duševní nemoci a snaží se pomoci skutečně chronickým hráčům. Rozumný přístup k běžným hráčům, kteří sází zodpovědně se zdá být cestou pro Španělsko a pomoc pro potřebné se zdá být ideální cestou.

Ať se situace vyvine jakkoliv, je jasné, že slunné a teplé Španělsko bude stále přitahovat velké množství lidí, přičemž sázení bude jedním z důvodů. Pokud se však v současné situace nemáte jak dostat do Španělska, nezoufejte. Například v České republice najdete hazardní hry na této stránce. Pokud máte velký zájem, klikněte zde.

23 Dec 2020