Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury


Připravujeme

Pyrenejské Val d´Arán

Národní park Aigüestortes i Sant Maurici

Olite
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Kastilie-La Mancha (Castilla-La Mancha)

Rozloha 79 461 km²

Počet obyvatel 2 078 611

Hlavní město Toledo (84 019 obyv.)

Provincie

Albacete
Ciudad Real
Cuenca
Guadalajara
Toledo

Autonomní statut 10. srpen 1982

 

Kastilie-La Mancha leží v samém srdci Pyrenejského poloostrova.Velkou část území vyplňuje náhorní rovina, která je kolem dokola obklopena horami. Ze severu zasahuje na její území Centrální masív, ze severovýchodu Iberský masív, střední část protíná horský hřeben Montes de Toledo, od Andalusie ji odděluje Sierra Morena. Protékají ji dvě velké řeky: Tajo a Guadiana. Pro tuto oblast jsou typická horká a suchá léta a studené zimy.

Území Kastilie-La Manchy bylo odjakživa jen jakýmsi průchozím územím. Sloužilo z velké části jako pastviny. V dobách římské kolonizace tu byla zakládána ve větší míře velká hospodářství a tyto římské latifundie pak převzali vizigótské rodiny i muslimové. Území na jih od Toleda tvořilo hranice mezi křesťanským a muslimským světem, střežené z opevněných hradů bojovými řády Calatrava, Santiago a San Juan. Málokdy tu byl klid, a tak není divu, že osídlování bylo velmi pomalé. Ani dnes není hustota osídlení příliš velká, měst je tu málo. Přesto se jedno z nich zapsalo do historie tohoto území a kulturního dědictví celého Španělska zlatým písmem: Toledo.

Říká se, že má-li člověk na návštěvu Španělska jeden jediný den, měl by ho věnovat právě Toledu.

Nenechte si ujít

Toledo (památky maurské, židovské i křesťanské, El Greco a jeho obrazy); Cuenca (zavěšené domy, muzeum španělského abstraktního umění, katedrála, v blízkosti /cca 35 km/ tzv. začarované skalní město La Ciudad Encantada); Sigüenza (středověké město); Talavera de la Reina (keramika); Valdepeñas (vynikající víno); Tablas de Daimiel (národní park - hnízdiště stěhovavého ptactva); Národní park Cabañeros (původní iberský středomořský lesnatý porost)...

La Manchu proslavil Cervantesův román Don Quijote de la Mancha a cesta po jeho stopách rozsáhlými pláněmi, posetými větrnými mlýny a hrady středověkých rytířských hradů, je zajímavá a atraktivní: Consuegra (větrné mlýny) - Puerto Lápice (někdejší selský dvorec) - Alcázar de San Juan (křižovatka cest, památky z 15. a 16. stol.) - Campo de Criptana (větrné mlýny) - El Toboso (kde žila imaginární Dulcinea) - Mota del Cuervo - Quintanar de la Orden.

 

Články na spanelsko.info

Toledo

Slavnosti šafránové růže

Po stopách dona Quijota

Ciudad encantada neboli Začarované město

Cuenca

 

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz